Skal du vælge Single Mode vs Multimode Fiber?

Jan 15, 2026

Læg en besked

Skal du vælge Single Mode vs Multimode Fiber?

Multimode fiber er ikke billigere. Jeg er nødt til at sige dette på forhånd, fordi jeg har brugt for mange timer på opkald med indkøbsteams, som blev brændt af denne misforståelse. Kablet koster mindre per meter, ja. Men når du tilføjer transceivere, tager højde for opgraderingscyklussen og tager højde for sandsynligheden for, at dit 10G-netværk vil have brug for 100G-kapacitet inden for fire år, kommer single mode ofte forud.

 

Når det er sagt, er jeg ikke her for at fortælle dig, at single mode altid er svaret. Det er det ikke. Masser af applikationer drager virkelig fordel af multimode. Problemet er, at de fleste sammenligningsartikler behandler dette som en neutral teknisk øvelse, når det faktisk er et økonomisk planlægningsspørgsmål med en ti-års tidshorisont.

 

Jeg arbejder på den kommercielle side hos FOCC, og jeg har været involveret i fiberprojekter på tværs af datacentre, 5G-implementeringer og enterprise campus-netværk. Det, jeg har lært, er, at valget mellem single mode og multimode næsten aldrig kommer ned til teknisk kapacitet. Begge virker. Spørgsmålet er, hvilken der koster mindre i løbet af din infrastrukturs levetid, og den beregning afhænger af faktorer, der sjældent optræder i spec-ark.

Should You Choose Single Mode Vs Multimode Fiber?

 

Afstanden bestemmer alt andet

Kernediameterforskellen forklarer, hvorfor disse fibre opfører sig så forskelligt. Enkelttilstand bruger en kerne på 9 μm, cirka en- tiendedel af bredden af ​​et menneskehår. Lys bevæger sig igennem i en enkelt vej med minimal spredning. Multimode fiber har en 50 μm kerne (eller 62,5 μm i ældre OM1/OM2 kvaliteter), hvilket tillader hundredvis af lystilstande at forplante sig samtidigt. Disse tilstande rejser forskellige vejlængder og ankommer på lidt forskellige tidspunkter. Denne modale spredning begrænser, hvor langt signalet kan rejse, før det bliver ulæseligt.

 

10 Gbps grænse

OM4 < 400m

 

100 Gbps grænse

OM4 < 150m

 

400 Gbps grænse

OM4 < 100m

Ved 10 Gbps holder denne spredningseffekt OM4 multimode under 400 meter. Ved 100 Gbps falder grænsen til 150 meter. Ved 400 Gbps ser du på knap 100 meter.

 

Single mode har ikke dette problem. Den samme OS2-fiber bærer 10 Gbps i 40 kilometer ved hjælp af ER-optik eller 400 Gbps i 10 kilometer ved hjælp af LR4-moduler. Fiberen i sig selv er ikke den begrænsende faktor. Kun transceiverne bestemmer din rækkevidde.

 

Så det første spørgsmål i enhver fiberbeslutning er simpelthen: hvor længe er dit længste løb?

 

Hvis hvert link i dit projekt forbliver under 150 meter, forbliver multimode levedygtigt til 100 Gbps. Hvis selv et kritisk rygradslink rammer 300 meter, skal du bruge single mode for det segment. Og når du alligevel køber single-mode transceivere, skifter omkostningsdynamikken.

 

Den reelle omkostningsfordeling

 

Jeg vil vise dig faktiske tal, fordi vage udsagn om, at "multimode er billigere" ikke hjælper nogen med at træffe beslutninger.

Fiberkabelprissætning(omtrentlig, masseordrer):

Single mode OS2 indendørs/udendørs: $0,06 til $0,10 per meter

OM3 multimode: $0,18 til $0,22 per meter

OM4 multimode: $0,25 til $0,32 per meter

OM5 multimode: $0,35 til $0,45 per meter

Single mode kabel koster 60-70 % mindre end tilsvarende multimode kabel. Dette overrasker folk. Antagelsen om, at "enklere=billigere" holder ikke her, fordi multimodes graderede-indekskerneprofil kræver mere kompleks fremstilling end enkelttilstands trinindeksdesign.

Transceiver-priser (tredjeparts-kompatibel, 2024-2025 marked):

 

For 10 Gigabit-links, der bruger SFP+-moduler, kører multimode SR-varianten omkring $20 til $25. Single mode LR koster $27 til $34. Det er en præmie på 35-40 % for enkelttilstand, omkring $9 pr. transceiver.
For 100 Gigabit-links, der bruger QSFP28-moduler, koster multimode SR4 cirka $99. Single mode CWDM4 kører $209, og LR4 til længere distancer rammer $399. Mellemrummet udvides betydeligt ved højere hastigheder.
For 400 Gigabit koster multimode SR8 omkring $219, mens single mode DR4 kører $549, og FR4 når $719.

 

Disse transceiveromkostninger dominerer implementeringer på kort{0}}afstand. En 50 meter lang forbindelse bruger ikke meget kabel på nogen måde, så forskellen på $110 mellem 100G SR4 og CWDM4 transceivere overvælder kabelbesparelserne.

Sammenligning af linkomkostninger ved forskellige afstande (100 Gbps):

50 meter

Multimode sti:

$99 (optik) + $16 (kabel)

I alt: ~214 $

 

Enkelttilstandssti:

$209 (optik) + $8 (kabel)

I alt: ~$227

 

Multimode vinder med $13

150 meter

Multimode sti:

$99 (optik) + $48 (kabel)

I alt: $147

 

Enkelttilstandssti:

$209 (optik) + $12 (kabel)

I alt: $221

 

Multimode vinder med $74

300 meter

Multimode SR4:

Link mislykkes

 

Enkelttilstandssti:

$209 (optik) + $24 (kabel)

I alt: $233

 

 

Single mode er afgørende

 

Crossover-punktet sidder omkring 200-250 meter til 100 Gbps-applikationer. Herunder koster multimode mindre pr. link. Derudover virker multimode slet ikke.

 

Five-year cost projection

Fem-års omkostningsfremskrivning

 

Det er her, indkøbsbeslutninger bliver interessante. Eller smertefuldt, afhængigt af om du planlagde forud.

 

En virksomhed installerer OM3 multimode til et 10 Gbps netværk i dag. Hvert link koster måske $45 inklusive transceivere og kabel. Virker økonomisk.

 

Tre år senere skubber båndbreddekrav dem mod 100 Gbps. Men OM3 når kun 100 meter med den hastighed, og flere backbone-løb rammer 180-250 meter. Disse links virker ikke med 100G SR4-optik.

Valgmuligheder på det tidspunkt:

  • Erstat OM3 med OM4 (marginal forbedring, stadig begrænset til 150m ved 100G)
  • Erstat multimode med single mode (korrekt løsning, dyr)
  • Accepter båndbreddebegrænsninger på lange sigt (teknisk gæld)

Udskiftning af fiberinfrastruktur koster langt mere end den første installation. Du betaler for fjernelse, nyt kabel, nye afslutninger, testning og projektledelsen for at koordinere en eftermontering, mens netværket holdes i drift.

 

Jeg har set skøn spænder fra €40 til €75 pr. meter for komplet fiberudskiftning i besatte faciliteter, sammenlignet med €15 til €25 pr. meter for nybyggeri.

 

TCO-projektion for 200-link implementering, 10G initial med 100G opgradering planlagt:

 

Omkostningselement Multimode OM4-sti Single mode OS2-sti
Indledende fiber (gennemsnitlig 80m løb) €3,200 €1,280
Indledende 10G transceivere €4,000 €5,400
År 1 i alt €7,200 €6,680
År 3: 100G transceiver opgradering €19,800 €41,800
År 3: Fiberudskiftning (hvis nødvendigt) €12,000+ €0
5-årig infrastruktur i alt €39,000+ €48,480

 

Vente. Single mode koster mere i dette scenarie?

 

Ja, hvis alle dine løbeture holder sig under 150 meter, og du ikke behøver fiberudskiftning. Transceiver-præmien tilføjer et højt linkantal.

 

Men ændre antagelserne lidt. Skub den gennemsnitlige løbelængde til 120 meter. Pludselig overstiger nogle links OM4's 100G rækkevidde. Nu har du brug for fiberudskiftning til 15-20% af kørsler:

 

Justeret scenarie Multimode sti Single mode sti
År 3 fiberudskiftning (40 links × 60 €/m × 120 mio.) €28,800 €0
Revideret 5-årig i alt €55,800 €48,480

 

Enkelttilstand sparer €7.320. Og du har frihøjde til 400 Gbps og derover.

Lektionen: multimode vinder kun på ren pris, når afstandene forbliver korte, OG du aldrig behøver at opgradere ud over, hvad OM4 understøtter. Begge betingelser skal holde.

 

Hvorfor hyperskaleringsoperatører flyttede til enkelttilstand

 

Metas ingeniørteam offentliggjorde en analyse af deres 100G optiske infrastruktur tilbage i 2017. Nøgleresultatet: single mode fiber leverede lavere samlede ejeromkostninger for datacenterforbindelser på trods af højere transceiveromkostninger. Deres sætning var "fremtidig-sikringsafstand gennem flere generationer af datahastighedsudvikling" (kilde: engineering.fb.com/2017/03/08/data-center-engineering/designing-100g-optical-connections/).

De optimerede ikke til dagens implementering. De optimerede til de kumulative omkostninger på 40G, derefter 100G, derefter 400G, og så hvad der end kommer bagefter, alt sammen kørende over det samme fiberanlæg.

Google, Microsoft, Amazon har truffet lignende infrastrukturbeslutninger. Når du implementerer millioner af fiberlinks på tværs af hundredvis af faciliteter, er det mere vigtigt at få den rigtige beregning af levetidsomkostninger end at minimere et-forbrug.

 

Enterprise-købere har normalt forskellige begrænsninger. Mindre skala betyder, at den procentvise besparelse fra billigere multimode transceivere kan dominere. Kortere planlægningshorisonter gør, at spørgsmålet om opgraderingsomkostninger føles fjernt. Budgetcyklusser belønner lave initiale udgifter i løbet af livscyklusoptimering.

 

Jeg forstår disse pres. Jeg har siddet i møder, hvor økonomiteamet skubbede tilbage på enhver mulighed, der øgede dette kvartals kapitaludgifter, uanset langsigtede implikationer. Det er en legitim forretningsmæssig betragtning. Bare anerkend det som en økonomisk afvejning-, ikke en teknisk.

 

Multimode karakterer forklaret

 

Hvis du har fundet ud af, at multimode passer til din applikation, er det vigtigt at vælge den rigtige karakter.

 

OM1 og OM2 (ældre)

Deres 62,5 μm kerner kan ikke understøtte moderne højhastighedstransmission effektivt. Den nuværende TIA-568.3-E-standard fraråder nye OM1/OM2-installationer. Hvis nogen citerer dig disse karakterer, så spørg deres ekspertise.

OM3

Bruger en laser-optimeret 50μm kerne med 2000 MHz·km effektiv modal båndbredde ved 850nm. Maksimal rækkevidde ved 10 Gbps er 300 meter. Ved 100Gbps med SR4-optik får du 100 meter.

OM4

Øger båndbredden til 4700 MHz·km, udvider 10G rækkevidde til 400 meter og 100G rækkevidde til 150 meter. Bruger også aqua jakke, så mærkning er vigtig for identifikation.

OM5

Bevarer OM4's båndbredde på 850nm, mens den tilføjer ydeevne på tværs af 850-953nm-området til kortbølgelængdedelingsmultipleksing (SWDM). Dette muliggør højere kapacitet over de samme fiberpar ved at bruge flere bølgelængder. Farven på jakken er limegrøn. Teknologien er gennemprøvet, men anvendelsen er fortsat begrænset, fordi parallel optik (SR4, SR8) har opfyldt de fleste behov for kort rækkevidde båndbredde uden at kræve SWDM-kompleksitet.

Kritisk kompatibilitetsnote:

OM1/OM2 bruger 62,5μm kerner. OM3/OM4/OM5 bruger 50μm kerner. Du kan ikke forbinde forskellige kernestørrelser direkte. Uoverensstemmelsen forårsager alvorligt signaltab, typisk 3-4dB eller mere, ofte nok til at bryde forbindelsen helt. Opgradering fra ældre OM1/OM2 kræver fuldstændig udskiftning i berørte segmenter, ikke kun transceiverændringer.

Single mode standarder, der betyder noget

 

Single mode fiber følger ITU-T G.652 og G.657 anbefalinger i stedet for OM-betegnelser.

G.652.D

Den nuværende standard for generel-single mode fiber. Nøglespecifikationer omfatter maksimal dæmpning på 0,4 dB/km ved 1310nm og 0,25 dB/km ved 1550nm, polarisationstilstandspredning under 0,2 ps/√km og lavvandsspidskarakteristika, der muliggør CWDM på tværs af 1260-1625nm spektret. Denne klasse håndterer stort set alle virksomheds- og datacenterapplikationer.

 

G.657

Tilføjer bøjningsufølsomhed- til installationer, hvor tæt føring er uundgåelig. G.657.A1 tolererer 10 mm bøjningsradius, samtidig med at fuld kompatibilitet med G.652.DG657.A2 skubber denne grænse til 7,5 mm. G.657.B3 når 5 mm, men med nogle splejsningskompatibilitet{14}}afvejninger.

 

Til 5G fronthaul-implementeringer

Hvor fiber går gennem trange samledåser og tætte kabelbakker, er G.657.A2 blevet standardvalget. Standard G.652.D fiber oplever målbare tabsforøgelser ved bøjningsradier under 15 mm. Bøjnings-ufølsom fiber undgår dette problem uden at kræve særlige håndteringsprocedurer.

 

OS1 og OS2

TIA-betegnelser, der tilnærmer sig G.652-varianter. OS2 specificerer strammere dæmpningsgrænser (0,4 dB/km max) og foretrækkes generelt til nye installationer.

Konnektorproblemet ønsker ingen at diskutere

Jeg har set flere netværksfejl forårsaget af stikkontamination end af nogen fibertype-uoverensstemmelse.

 

Fiber Optic Association oplyser, at snavsede stik forårsager størstedelen af ​​fibernetværksproblemer. En enkelt 1μm støvpartikel på en enkelt-mode konnektor-endeflade blokerer ca. 1% af lyset, hvilket svarer til ca. 0,05 dB indsættelsestab. Akkumuler et par forurenede forbindelser på tværs af et link, og du har brugt hele dit tabsbudget.

The connector problem nobody wants to discuss

Rengøring af alle forbindelser før parring er ikke valgfrit. Det er obligatorisk.

 

Og alligevel besøger jeg jævnligt websteder, hvor teknikere springer dette trin over, fordi de har travlt eller antager, at fabriks-afsluttede samlinger ankommer rene. Det gør de ikke altid.

APC versus UPC polish-typen skaber en anden fejltilstand. APC-stik har en 8-graders vinklet endeflade, der minimerer tilbagereflektion. UPC-stik har en flad polering. Disse er mekanisk inkompatible. Tilslutning af grøn APC til blå UPC skaber en luftspalte, der introducerer et tab på 10 dB eller mere. Nok til fuldstændig at bryde ethvert link.

 

Farvekodning eksisterer af denne grund. Grøn betyder APC. Blå betyder UPC. Par dem aldrig under nogen omstændigheder sammen.

 

Applikationsanbefalinger

 

Datacenter ToR og intra-rack

Multimode OM4 med LC duplex eller MTP/MPO stik. Afstande under 10 meter gør transceiver-omkostningerne dominerende. 100G SR4 fungerer perfekt.

Datacenterrygsøjle-bladforbindelser

Vurder afstand. Under 100 meter forbliver multimode omkostningseffektivt-. Over 150 meter eller planlægger 400G-migrering, angiv enkelttilstand fra starten.

Datacentersammenkobling (campus eller metro)

Kun enkelt tilstand. Afstande spænder fra hundredvis af meter til titusinder af kilometer. Der findes ingen multimode-indstilling.

Enterprise bygger rygraden

Enkelttilstand til kørsler over 150 meter, eller hvor fremtidige 100G+ hastigheder forventes. Multimode acceptabel til kortere kørsler uden opgraderingsplaner.

5G fronthaul (RU til DU)

Single mode, typisk G.657.A2 for bøjningstolerance. Afstande når normalt 100 meter til 20 kilometer. CPRI- og eCPRI-protokollerne, der bruges i fronthaul, kræver konsekvent lav-latency-forbindelse, som multimodes afstandsbegrænsninger ville kompromittere.

Industri og fremstilling

Begge typer afhængig af afstand. Fibers elektromagnetiske immunitet gør den ideel til miljøer med tungt elektrisk udstyr, svejseoperationer eller frekvensomformere. Valget bliver udelukkende en afstands- og opgraderingsberegning.

At træffe din beslutning

 

Ignorer enhver, der fortæller dig, at der er et universelt svar. Det rigtige valg afhænger af dine specifikke afstande, din køreplan for båndbredde, dit linkantal og din organisations appetit på infrastrukturopdateringsprojekter.

For udrulninger med kørsler overvejende under 100 meter og ingen planer om at overstige 100 Gbps, minimerer multimode OM4 de samlede omkostninger. Transceiveren sparer sammensat på tværs af høje linktal.

Til udrulninger med blandede afstande, herunder nogle løb i 150-500 meter rækkevidde, eliminerer single mode risikoen for at opdage efterinstallation, at visse links ikke kan understøtte din målbåndbredde.

For udrulninger, der planlægger en eventuel migrering til 400 Gbps eller derover, giver single mode den klareste opgraderingssti. Fiberen i sig selv behøver ikke udskiftes, når transceiverteknologien udvikler sig.

Vi fremstiller begge typer. Vi har ikke noget økonomisk incitament til at skubbe det ene over det andet. Det, vi har, er erfaring med at se kunder lykkes med passende valg og kæmper med uoverensstemmende infrastruktur. Målet er at matche fiberen til dine faktiske behov, ikke at sælge dig hvad der genererer den største ordre.

 

Hvis du er usikker på din specifikke situation, så send os din linkplan med distancer og planlagte hastigheder. Vi kan modellere omkostningsscenarierne og vise dig præcis, hvor brudpunkterne falder for dit projekt.

 

 

FOCC Fiber leverer MTP/MPO trunksamlinger, fiberpatchkabler, PLC-splittere og FTTA-løsninger til datacenter og telekommunikationsinfrastruktur. Teknisk support tilgængelig til brugerdefinerede konfigurationer og projekter med stor-volumen.

Send forespørgsel